Cięcie wodą

Such software is rarely accompanied by uninstall utility and even when it is it almost always leaves broken…

Dzięki użyciu najnowocześniejszych, super wytrzymałych materiałów maszyna spręża wodę do niewyobrażalnych 4000 atmosfer aby następnie przekazać ją do sterowanej komputerem głowicy tnącej, gdzie znajduje się malutka kryza o średnicy ułamka mm. W tym miejscu olbrzymia energia ukryta w ciśnieniu zamienia się w energię kinetyczną, a woda nabiera ogromnej prędkości bliskiej 1000m/s.To 3x więcej niż prędkość dźwięku!

Woda to jednak nie wszystko co potrzebujemy do cięcia. Czystą wodą możemy szybko przecinać miękkie materiały, takie jak guma, gąbka, pianka, żywność czy papier, ale do twardszych materiałów, aby zwiększyć wydajność cięcia, wodę dodatkowo mieszamy z bardzo drobnym ścierniwem, tzw. garnetem. Takie cięcie nazywamy cięciem abrazyjnym. Potocznie nadal mówi się na to cięcie wodą, ale tak naprawdę to właśnie garnet przecina najtwardsze materiały, a woda jest jedynie jego nośnikiem.

W przeciwieństwie do cięcia laserem, gazami czy plazmą, gdzie podczas cięcia wydalane są szkodliwe dla środowiska spaliny, oraz mogą powstawać szkodliwe odpady, cięcie wodą jest procesem ekologicznie czystym. W porównaniu do cięcia tradycyjną piłą, podczas cięcia wodą nie wydzielają się szkodliwe dla operatora pyły. Odpady w postaci zużytego ścierniwa wraz z drobinkami ciętego materiału zbierają się na dnie zbiornika z wodą, skąd, najczęściej mogą być wywożone jako gruz na wysypisko komunalne. Woda użyta w procesie cięcia może być odzyskiwana, jeśli zastosuje się specjalny system obiegu zamkniętego filtrującego ją na bieżąco. Najczęściej jednak ze względu, że zużywa się jej niewiele, ok. 3l/min, trafia ona po prostu do kanalizacji.

Temperatura cięcia wodą to około 40˚C. Woda nie nagrzewa przecinanego materiału dzięki czemu nie zmienia on swoich właściwości, nie zahartowuje się, nie wygina, nie zmienia koloru. Za pomocą wody można wycinać wymyślne kształty prawie we wszystkich dostępnych materiałach, a krawędź cięcia jest gładka. Wodzie nie jest w stanie oprzeć się żaden nawet najtwardszy dostępny obecnie materiał.

Bardzo często woda wykorzystywana jest do wycinania różnego rodzaju skomplikowanych kształtów w szkle np. szybach kuloodpornych. Wodą przetniemy z łatwością nawet tytan, stal hartowaną, damasceńską, kevlar, stopy kobaltu, ceramikę czy inne najtrudniejsze w obróbce materiały. Bardzo często cięcie wodą wykorzystywane jest przy cięciu aluminium i włókna węglowego. Trochę rzadziej wykorzystuje się ją przy porcjowaniu lub cięciu żywności, np. ciast czy łososia.

Jeśli szukają Państwo możliwości wykonania zlecenia polegającego na dokładnym i tanim cięciu wodą zapraszamy do skorzytania z  formularza zapytania ofertowego. Nasz dział handlowy skieruje zapytanie do wszystkich zarejestrowanych w naszym systemie zakładów mogących taka usługę wykonać.

Zapraszamy do wspólpracy wszystkie firmy świadczące usługi cięcia wodą. Po wyborze odpowiedniego abonamentu i rejestracji otrzymają Państwo roczny dostęp do zapytań ofertowych kierowanych do naszego serwisu.